Choď na obsah Choď na menu
 


Antiperspirant vs. deokryštál

11. 7. 2010

Čo sú vlastne antiperspiranty?
Antiperspiranty sú prípravky (spreje, guľôčkové alebo tuhé), ktoré pomáhajú zabraňovať poteniu. Tento účinok majú vďaka aluminiu, teda hliníku, ktorý je v nich obsiahnutý v rôznych zlúčeninách. A práve táto zložka antiperspirantov čelí obvineniam, že by mohla byť jednou z príčin rakoviny prsníka.

Odporcovia antiperspirantov sú presvedčení, že keďže hliník zabraňuje poteniu, bráni tým aj odplaveniu škodlivín z tela, a aj preto môžu byť pre nás antiperspiranty hrozbou.Dosiaľ však toto podozrenie nebolo na sto percent potvrdené a skeptici aj z radov lekárov tvrdia, že také niečo možné nie je. Hliník síce nie je nášmu organizmu prospešný, dokonca môže byť škodlivý, avšak hliník z antiperspirantu sa nedokáže dostať až k mliečnej žľaze a spôsobiť tak rakovinu.

Podľa odborníkov teda nie je namieste panikáriť a vyhodiť všetky antiperspiranty s obsahom hliníka. Upozorňujú však na to, že tieto prípravky by ženy nemali používať hneď po holení, pretože vtedy je pokožka citlivá a ľahšie cez ňu preniknú rôzne chemické látky.

Samozrejme, tak ako pri všetkých kozmetických prípravkov, aj pri antiperspirantoch sa môžu vyskytnúť alergické reakcie (napr. v podobe svrbenia, pálenia, sčervenania pokožky či rôznych vyrážok) a vtedy je nutné prestať daný výrobok používať a nahradiť ho iným.

 

 Deokryštál vás potenia nezbaví, zabráni ale nepríjemnému pachu

Deokryštál zabráni pachu
Pre ženy, ktoré sa predsalen boja toho, že by na škodlivosti antiperspirantov mohlo byť nejaké zrnko pravdy, existuje vhodná alternatíva v podobe deokryštálu. Čo to vlastne je? Ide o tzv. ammonium alum, alebo tiež amonný kamenec. Možno namietnete, že je to predsa taktiež prípravok s obsahom hliníka. To je síce pravda, no deokryštál obsahuje molekuly hliníka, ktoré sú príliš veľké na to, aby mohli preniknúť cez pokožku.

Deokryštál vás potenia nezbaví, zabráni však tomu, aby váš pot bolo nepríjemne cítiť. Použitie je veľmi jednoduché a jediný rozdiel medzi použitím antiperspirantu a kryštálu je v tom, že deokryštál sa nanáša na vlhkú pokožku. Teda buď si pred nanesením pokožku navlhčíte, alebo navlhčíte samotný deokryštál.

Jeho výhodou je najmä to, že nebráni prirodzenému telesnému procesu v podobe potenia, iba zabraňuje vzniku nežiaduceho pachu. Potením sa totiž z tela vylučujú toxíny, takže napriek tomu, že potenie nie je nijak obľúbenou súčasťou nášho života, má svoj dôležitý význam. Ceny deokryštálov sa môžu líšiť v závislosti od kozmetickej značky, ktorá daný produkt vyrába ako i od veľkosti samotného kryštálu. Je to však dobrá investícia, pretože deokryštál vám vydrží omnoho dlhšie než klasický antiperspirant (zväčša postačí cca na jeden rok).

Výhodou je aj to, že deokryštál nezanechá na vašej pokožke ani oblečení žiadne nepríjemné stopy a fľaky. Ide o prírodný produkt bez obsahu množstva prídavných chemických látok a alkoholu, ktoré sa nachádzajú v antiperspirantoch, takže je to tiež vhodný ekologický variant a znesú ho aj ženy s citlivou pokožkou.

Ak sa pre deokryštál rozhodnete, nezabúdajte, že vás potenia nezbaví, iba zneutralizuje prípadný zápach potu. Tým, že nejde o „poteniu zabraňujúci“ produkt, nie je príliš vhodný v prípade, že vás trápi nadmerné potenie.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.